DENIOS ApS
Dannevirkevej 6
7000 Fredericia

Tel.: 76 24 40 80
E-Mail: info@denios.dk
Internet: www.denios.dk

Rum til blanding af farver i brandsikker container hos Siemens

Siemens er en af verdens største virksomheder inden for sundhed, energi og produktion. På fabrikken i Finspång i Sverige arbejder 2.800 medarbejdere med at producere damp- og gasturbiner. Her besluttede Siemens at forbedre arbejdsmiljøet for de ansatte, der håndterer lak, maling og farver.

Det tidligere arbejdsrum manglede den nødvendige brandsikring og lå midt i produktionen. Risikoen var, at hele produktionen kunne blive ramt i tilfælde af brand. Det skulle ændres – og her kom DENIOS ind i billedet.

Hvad var udfordringen?

Siemens havde brug for en løsning, der kunne forbedre sikkerheden for medarbejderne: en ny container til farveblanding.

Løsningen skulle:

  • fungere som en separat brandsektion med både farveblandingsrum og farvelager i direkte forlængelse af produktionen

  • opfylde forsikringsselskabernes krav om europæiske brandsikringsstandarder med 90 minutters brandmodstand – både indefra og udefra

  • sikre topklasse ventilation og være udstyret med arbejdskabinet til farveblandingsprocessen

Der var altså mange krav, Siemens skulle have opfyldt, før projektet kunne lykkes.

Vores løsning

DENIOS leverede en brandsikker container skræddersyet til Siemens’ behov. Containeren blev placeret i direkte tilknytning til produktionen og udstyret med tre brandsikringsdøre: én ind til produktionen, én ud til det fri og én, der forbinder containerens to rum.

Containeren består nemlig af både et farveblandingsrum og et farvelager, hver med sit eget ventilationssystem.

Den er ligeledes klassificeret som eksplosionsbeskyttet zone 1, og alt elektronisk udstyr lever op til ATEX-direktivets krav. For ekstra sikkerhed er der også installeret en nødbruser.

 

Som en særlig detalje byggede vi et VARIO-Flow arbejdskabinet ind i containeren. Det giver medarbejderne mulighed for at arbejde sikkert med giftige gasser – uden de traditionelle glasruder – så de kan bevæge sig frit uden at gå på kompromis med sikkerheden.

Resultat og kundefordele

Med det nye lager arbejder Siemens nu i et bedre ventileret og brandsikkert farverum.

Medarbejderne oplever højere sikkerhed og trygge arbejdsforhold, og Siemens har samtidig sikret sig en løsning, der fuldt ud lever op til lovgivningens og forsikringsselskabernes krav.

Farveblandingsrummet og farvelageret ligger side om side i samme bygning – men er stadig adskilt, så sikkerhedsniveauet forbliver i top.

Fordi DENIOS kunne kombinere standardløsninger med fleksible tilpasninger, fik Siemens en løsning, der var hurtig at installere, klar til brug fra dag ét – og leveret til en konkurrencedygtig pris.

Og fremtiden? Den er sikret. Containeren er mobil, så Siemens kan flytte og tilpasse løsningen efter behov, uden at gå på kompromis med sikkerheden.

Opdag passende produkter

Brandsikre containere

En brandsikker container fra DENIOS giver dig sikker brandbeskyttelse  bude indefra og udefra. Vælg et testet og certificeret system til opbevaringen af dine farlige stoffer.

Se udvalg

Arbejdskabinetter

Arbejdskabinetter er et alternativ til stinkskabe, og du finder dem med forskellige udsugningsteknologier og individuelle udstyrsmuligheder, der passer til dine behov.

Se udvalg

Udnyt vores ekspertrådgivning

Vi er klar til at hjælpe dig - også ude i din virksomhed.

Ekspertrådgivning 76 24 40 80

Indlæg og artikler om lignende emne

Indlæser…
Vi rådgiver dig gerne!

Kontakt os ved at ringe, send en mail til info@denios.dk eller udfyld formularen. Så vender vi tilbage til dig hurtigst muligt.

Mandag - Torsdag: 8:00 - 16:00 | Fredag: 8:00 - 15:00